Otelinizdeki, yataklarınıza çarşaf ebat seçimi önemli bir konudur.  Ya gereksiz büyük ölçülerde çarşaf seçmenize ve buna karşılık çamaşırhane masraflarınızın artmasına neden olur veya yatağınızdan küçük bir çarşaf seçerseniz, kıvırma payları yeterli gelmeyecek ve hem kötü bir görüntü oluşacak hem de misafirlerinizin dinlenirken, çarşafın sağa ve sola kaymasına sebeb olacaktır.

Çarşaf kumaşları boyda %7’e kadar ende %5’e kadar çekme olasılıkları vardır. Bu çekme payları yıkama ve ütü derecelerine göre değişiklik gösterir. Merserizeli ve Perkal kumaşlar Saten kumaşlara göre daha fazla çekebilmektedir. Hesaplarınızı buna göre yapmanızı tavsiye ederiz.

Otel odalarınıza çarşaf seçerken, yatak ölçünüze, yatak yüksekliği, 30cm kıvırma payı ve %5 – %7 arası çekme payı eklenir. Bir örnek vermek gerekirse, standard ölçülerde çift kişilik bir yatak 160*200cm dir. Standart yatak yükseklikleride genelde 25cm’ dir.

Bu hesaba göre, yatak eni için; 160 (Yatak ölçüleri) + 25*2 (Yatak Yüksekliği) + 30 (Kıvırma Payı) + 5 (çekme Payı) toplarsak, 245cm e denk geliyor.

Yatak boyu için;  200 (Yatak ölçüleri) + 25*2 (Yatak Yüksekliği) + 30 (Kıvırma Payı) + 20 (çekme Payı) toplarsak, 300cm e denk geliyor.

Otel çarşaf ebat hesaplarınızı yaparken bu formulü kullanırsanız eğer bir sorun yaşamazsınız.