Dünyanın 1 numaralığı pamuğu olarak adlandırılan ”Giza Pamuğu”, Mısır’ın, Nil Nehri etrafından yetişen, Giza bölgesinden, çıkmaktadır. Bu bölgenin coğrafi yapısı ve iklim koşulları bu kaliteli pamuğun yetişmesini sağlamaktadır. Sahara çölünün kuru ve sıcak ortamında Nil Nehri bir vaha gibi ortaya çıkarak, normalin dışında bir iklim koşulları yaratmaktadır ve meşhur Giza Pamuğunun üretilmesine olanak sağlamaktadır. Nil Nehri etrafında kışın oldukça az yağmur yağar, Ekim ayından Nisan ayına kadar ortalama 190mm yağmur düşer, bu süre zarfında 1-2 gün çok şiddetli yağmur yağmaktadır. %60-70 civarı yüksek bir nem oranına sahiptir. Derece olarak ılıman bir iklim geçirir ve kış aylarında bile gün içerisinde çok fazla ısı farklılığı yaşanmaz.

Giza 86Giza 89 ve Giza 90 pamuklarının lif uzunluğu Amerikan Supima pamuğuna benzemektedir ve 33mm civarındadır. Dünyaca meşhur, Giza 45Giza 70Giza 88 pamuklarının lif uzunluğu ise 33mm den daha uzundur. Bu pamuklar doğal özellikleri elyaf boyu ve mukavemet değerleri ile üretilen ipliklere özel dayanıklılık katarak ipekli niteliğinde pamuklu kumaş üretimine olanak sağlar. Mısır’a Tanrının lütfu diyebileceğimiz Nil Nehri boyunca alüvyonlu topraklarda yetişen uzun ve ekstra uzun elyaf Giza pamukları, havaların daha soğuk olduğu Mart ayında ekilir,  Eylül’de hasatı gerçekleştirilerek çırçırlara gönderilir, yeni sezon ihracatı Ekim sonu- Kasım başı başlar.

Pamuk balyaları üzerindeki işaretlemede kullanılan mürekkebin rengi her sezon değiştirilerek farklı sezon ürünlerin birbirlerinden göz kontrolü ile ayrılması sağlanır. Kullanıcıları rekabette üstün kılmak üzere Mısır pamuklarının asırlardır süregelen kalite farkını tüketicileri korumak amacıyla üretilmiş bir ticari markadır.   Markanın sahibi ALCOTEXA, Cotton Egypt Association-Mısır Pamuk Birliği’ni kurarak Giza pamuğu tedarik zincirindeki lisans sahibi tüm ulusal ve uluslararası şirketlerle ürünlerini teşvik etmeyi hedeflemiştir.

157 tel kumaşlarımız, Giza 86 sertifikalıdır.